Xəbərlər • 04.03.2024
Cari ilin 4 mart tarixində Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfirliyinin təşkilatçılığı və Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) tərəfdaşlığı ilə Bakı şəhərində “Birləşmiş Krallıq Kiber Təhlükəsizlik Sərgisi” (“UK Cyber Security Expo”) həyata keçirilib.
Birləşmiş Krallığın Azərbaycandakı səfiri cənab Ferqus Old açılış tədbirində çıxış edərək kibertəhdidlərin qlobal xarakter daşıdığını, kiberhücum və texnoloji təhdidlərin yeni formalarına, o cümlədən dipfeyklərə və yalan məlumatların yayılmasına qarşı ayıqlıq nümayiş etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. Birləşmiş Krallığın qlobal kiberkəşfiyyat və təhdidlərin təhlili sahəsində qabaqcıl təcrübəyə malik olduğu, ölkədə mütərəqqi mərkəzlərin fəaliyyət göstərdiyi, kibertəhlükəsizlik sahəsində təhsilə böyük diqqət ayrıldığı, habelə Birləşmiş Krallığın kibertəhlükəsizlik üzrə beynəlxalq təşəbbüslərdə fəal iştirak etdiyi və qlobal kibersiyasətə öz töhfəsini verdiyi qeyd olunub. Birləşmiş Krallıq və Azərbaycan arasında kibertəhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq üçün böyük potensialın olduğunu qeyd edən cənab səfir ölkələr arasında yeni kiberəməkdaşlıq dövrünün başlanğıcını və tərəfdaşlığı dəstəkləməyə hazır olduğunu xüsusilə qeyd edib.
Açılış tədbirində çıxış edən AKTA sədri Elvin Balacanov tədbirin təşkilatçılığına və əməkdaşlıqla bağlı təqdim edilən təkliflərə görə Birləşmiş Krallığın ölkəmizdəki səfirliyinə, habelə öz məhsul, həll və təcrübələrini bölüşmək üçün ölkəmizə təşrif buyurmuş Birləşmiş Krallığın sahə üzrə ixtisaslaşmış “Titan Labs”, “TAG International”, “BAE Systems” və “Monarch” şirkətlərinə təşəkkürünü bildirib. İnformasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyin təmin olunması sahəsində müasir və qlobal təhdidlərlə mübarizənin beynəlxalq əməkdaşlığı, o cümlədən dövlət və özəl sektor subyektləri arasında əməkdaşlığı şərtləndirdiyini qeyd edən AKTA sədri əməkdaşlığın genişləndirilməsinin “Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair 2023–2027-ci illər üçün Strategiyası”nda da prioritet istiqamətlərdən biri kimi təsbit olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra, “Titan Labs”, “TAG International”, “BAE Systems” və “Monarch” şirkətlərinin nümayəndələri tərəfindən müvafiq təqdimatlar həyata keçirilib, təqdim olunan məhsul, həll və xidmətlərə dair məlumatlar tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb. Nahar fasiləsindən sonra isə adıçəkilən şirkətlərlə tədbirdə iştirak edən qurum və şirkətlərin nümayəndələri, habelə AKTA üzvləri arasında B2B formatında görüşlər baş tutub.

“UK Cyber Security Expo” Exhibition was held in Baku
On March 4th of this year, the "UK Cyber Security Expo" took place in Baku, organised by the British Embassy in Baku in collaboration with the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan (ACOA).
In his opening speech, His Excellency Mr. Fergus Auld, the British Ambassador to the Republic of Azerbaijan, emphasised the global nature of cyber threats, the emergence of new forms of cyber attacks and technological threats, including disinformation and the spread of false information. By highlighting the importance of raising awareness about these threats, His Excellency noted that the United Kingdom possesses advanced expertise in global cyber intelligence and threat analysis, with active centres operating in the country, significant attention given to cybersecurity education, and active participation in international initiatives in the field. Mr. Ambassador emphasised the significant potential for collaboration in cybersecurity between the United Kingdom and the Republic of Azerbaijan, expressing readiness to support the new era of cyber cooperation and  partnership between two countries.
At the opening event, Elvin Balajanov, the Chairman of the board of ACOA , expressed gratitude to the British Embassy in Baku for the organisation of the event and the proposals presented regarding cooperation. He also thanked specialised companies from the United Kingdom, such as Titan Labs, TAG International, BAE Systems, and Monarch, for visiting our country to share their products, solutions, and experiences in their respective fields. Highlighting the importance of international cooperation in combating modern and global threats in the field of information security and cybersecurity, including fostering collaboration between government and private sector entities, the Chairman of the board of ACOA noted that expanding collaboration is identified as one of the priority directions in the "Strategy of Azerbaijan Republic on information security and cyber security for 2023-2027".
Later, representatives of 'Titan Labs,' 'TAG International,' 'BAE Systems,' and 'Monarch' delivered respective presentations, providing information about their products, solutions, and services to the participants of the event. Following the lunch break, representatives of the participating institutions and companies, as well as members of ACOA, engaged in B2B meetings with the aforementioned companies.