Cari ilin 5 iyul tarixində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) “Kibertəhdidlər, prosedur və texniki məsələlər komitəsi”nin ilk iclası baş tutub.
Kibertəhdidlərə qarşı mübarizə üzrə həyata keçirilən fəaliyyətə, habelə kibertəhlükəsizlik, informasiya təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sahəsində (bundan sonra - müvafiq sahə) mövcud texniki-texnoloji məsələlərin müzakirəsinə, eləcə də sahə üzrə zəruri texniki sənəd və prosedurların formalaşdırılmasına və təkmilləşdirilməsinə dəstək vermək məqsədilə yaradılan ekspert komitəsinin ilk iclasında AKTA-nın inzibati heyəti, AKTA üzvü olan fərdi ekpertlər və üzv şirkətlərin nümayəndələri iştirak edib.
AKTA İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov iclası giriş sözü ilə açaraq kibertəhlükəsizlik ekosisteminin cari vəziyyəti nəzərə alınmaqla AKTA tərəfindən yaradılmış ekspert komitələri, eləcə də sözügedən ekspert komitəsinin yaradılmasını şərtləndirən amillər və komitənin məqsədi barədə məlumat verib.
Daha sonra, müvafiq sahə üzrə mövcud problemlər və onların mümkün həlli yolları, eləcə də ekspert komitəsinin fəaliyyət istiqamətlərinə dair komitə üzvləri arasında müzakirələr həyata keçirilib. Beləliklə, komitə tərəfindən aşağıdakı istiqamətlər üzrə fəaliyyətin həyata keçirilməsi məqsədəuyğun hesab olunub:
- Müvafiq sahə üzrə kibertəhdid və risklərin müəyyən edilməsi, qiymətləndirilməsi, habelə gələcək təhdidlərin proqnozlaşdırması üzrə fəaliyyətə dəstək verilməsi məqsədilə təhlil və müzakirələrin aparılması;
- Kibertəhdidlərin qarşısının alınması və qabaqlanması, o cümlədən operativ və səmərəli məlumat mübadiləsinin təşkili məqsədilə təkliflərin verilməsi, eləcə də ictimai məlumatlandırma prosesində AKTA-nın fəaliyyətinə dəstəyin göstərilməsi;
- Kiberfəzada dezinformasiya xarakterli məlumatların yayılmasına qarşı həyata keçirilən fəaliyyətə dəstək verilməsi;
- Müvafiq sahənin inkişafı üçün zəruri olan standartların, texniki sənədlərin və prosedurların hazırlanması və təkmilləşdirilməsinə dair təkliflərin verilməsi;
- Müvafiq sahədə fəaliyyətə dəstək verilməsi məqsədilə ictimai dinləmə, görüş və dəyirmi masaların təşkil edilməsi;
- AKTA “Ağ sənədi”nin (“White paper”) formalaşdırılmasına komitənin fəaliyyət istiqamətləri üzrə töhfə verilməsi.
İclas zamanı, həmçinin ekspert komitəsinin sədr və katibinin müəyyən edilməsi üçün komitə üzvləri arasında səsvermə keçirilib. Səsvermə əsasında, “Defscope” kibertəhlükəsizlik şirkətinin təsisçisi və direktoru Vüsal Salmanlı komitənin sədri, AKTA eksperti Ayxan Hüseynli isə komitənin katibi vəzifəsinə seçilib.
Qeyd edək ki, AKTA İdarə Heyətinin qərarı ilə yaradılmış ekspert komitələri aidiyyəti sahələr üzrə məlumatların paylaşılması, məsələ və problemlərin müzakirə edilməsi, təklif, tövsiyə və sənədlərin hazırlanıb aidiyyəti üzrə təqdim edilməsi məqsədilə AKTA üzvü olan hüquqi şəxsləri təmsil edən ekspertlər və müstəqil AKTA ekspertlərindən ibarət olmaqla müxtəlif mövzular, sektor və texnoloji domenlər üzrə formalaşdırılıb. Komitələrin qərarları və təklifləri AKTA-nın fəaliyyətində nəzərə alınır və təqdim edilən təklif və tövsiyələrin əsasını təşkil edir.

The meeting of ACOA’s “Cyber Threats, Procedures, and Technical Issues Committee” has been held
On July 5th of this year, the first meeting of the “Cyber Threats, Procedures, and Technical Issues Committee” of the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan (ACOA) was held.
The first meeting of the expert committee, established to support efforts against cyber threats, as well as to discuss current technical and technological issues in the fields of cybersecurity, information security, and information technologies (hereinafter referred to as the relevant field), and to assist in the development and improvement of necessary technical documents and procedures for the field, was attended by the administrative staff of ACOA, individual experts who are members of ACOA, and representatives of member companies.
Elvin Balajanov, Chairman of the Board of ACOA, opened the meeting with an introductory speech, providing information on the current state of the cybersecurity ecosystem, the expert committees established by ACOA, the factors that led to the creation of the said expert committee, and the committee’s objectives.
Subsequently, discussions were held among committee members regarding existing problems in the relevant field and potential solutions, as well as the areas of focus for the expert committee's activities. Consequently, the committee deemed it appropriate to pursue activities in the following areas:
- Conducting analysis and discussions to support activities related to identifying, assessing, and forecasting cyber threats and risks in the relevant field.
- Providing recommendations for the prevention and mitigation of cyber threats, including organising timely and effective information exchange, as well as supporting ACOA’s activities in the public awareness process.
- Supporting efforts to counter the spread of disinformation in the cyber domain.
- Providing recommendations for the development and enhancement of necessary standards, technical documents, and procedures for the advancement of the relevant field.
- Organising public hearings, meetings, and roundtables to support activities in the relevant field.
- Contributing to the development of ACOA’s “White Paper” by providing input on the committee’s focus areas.
During the meeting, a vote was held among the Committee members to elect the chairman and secretary of the expert committee. Based on the vote, Vusal Salmanli, founder and director of the cybersecurity company "Defscope," was elected as the chairman, and Aykhan Huseynli, an ACOA expert, was elected as the secretary of the Committee.
It should be noted that the expert committees established by the ACOA Board of Directors are composed of experts representing legal entities that are ACOA members, as well as independent ACOA experts. These committees are formed to facilitate the sharing of information, discussion of issues and problems, and preparation and submission of proposals, recommendations, and documents in various subjects, sectors, and technological domains. The decisions and recommendations of the committees are considered in ACOA’s activities and form the basis for the proposals and recommendations presented.