Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası (AKTA) tərəfindən icra edilən "Kiber yay məktəbi" ("Cyber Summer School") layihəsi OIC-CERT Qlobal Kibertəhlükəsizlik Mükafatı 2024" ("OIC-CERT Global Cybersecurity Award 2024") qalibi seçilib. Layihə “Tərəqqi və rifah naminə kibertəhlükəsizlikdə innovasiya” devizi altında təqdim edilən mükafata layiq görülüb.
"OIC-CERT Qlobal Kibertəhlükəsizlik Mükafatı 2024" İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) CERT komandalarının birliyi olan OIC-CERT təşkilatı tərəfindən kibertəhlükəsizlik sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın təşviq edilməsi məqsədilə təqdim olunmuşdur. Qeyd etmək lazımdır ki, AKTA 2023-cü ildən etibarən həm də OIC-CERT təşkilatının üzvüdür.
"OIC CERT Qlobal Kibertəhlükəsizlik Mükafatının" qalibi dünyanın müxtəlif ölkələrindən təqdim edilmiş kibertəhlükəsizlik ekosisteminin gücləndirilməsinə töhfə verən innovativ kibertəhlükəsizlik layihələrinin sırasından seçilir. Mükafatın əldə edilməsi üçün müsabiqədə müxtəlif ölkələrdən olan dövlət qurumları, beynəlxalq və regional təşkilatlar, özəl sektor subyektləri, habelə vətəndaş cəmiyyəti və akademik institutlar iştirak edir.
Bu il müsabiqəyə təqdim edilən layihələr "konsept və dizayn", "ekosistemin inkişafına etdiyi müsbət təsirlər", "cəmiyyət və ekosistem üçün dəyər" və "icra effektivliyi" meyarları üzrə qiymətləndirilib.
Mükafata layiq görülən "Kiber yay məktəbi" ("Cyber Summer School") 2021-ci ildən etibarən icra edilir. Layihənin əsas məqsədi tərəfdaş ölkələrdən olan yay məktəbi iştirakçıları arasında dostluq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsinə, kibertəhlükəsizlik üzrə bilik, bacarıq və xüsusi həvəsə malik yeniyetmələrin müəyyənləşdirilərək ölkə daxilində və xaricində bir araya gətirilməsinə, habelə kibertəhlükəsizlik sahəsində ixtisaslaşmış mütəxəssis kimi yetişdirilməsinə dəstək verməkdir.

The "Cyber Summer School" project, implemented by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA), has been selected as the winner of the "OIC-CERT Global Cybersecurity Award 2024."
The "OIC-CERT Global Cybersecurity Award 2024" is presented by the OIC-CERT organization, a union of CERT teams within the Organization of Islamic Cooperation (OIC), to promote international cooperation in cybersecurity. It is worth noting that ACOA has also been a member of the OIC-CERT organization since 2023.
The winner of the "OIC-CERT Global Cybersecurity Award" is selected from a range of innovative cybersecurity projects submitted from various countries that contribute to strengthening the global cybersecurity ecosystem. Participants in the competition included government institutions, international and regional organizations, private sector entities, as well as civil society and academic institutions from different countries.
The submitted projects were evaluated based on criteria such as "concept and design", "impact", "value", and "delivery".
The award-winning "Cyber Summer School" project has been implemented since 2021. The primary goal of the project is to foster friendships among summer school participants from partner countries, identify and unite youth with knowledge, skills, and strong interest in cybersecurity both domestically and internationally, and support their development into specialized professionals in the field of cybersecurity.