Xəbərlər • 27.10.2025
Memorandumun imzalanması 24 oktyabr tarixində Mingəçevir şəhərində baş tutan “Regional Universitet–Sənaye Birliyi Sammiti 2025” tədbiri çərçivəsində baş tutub.
Sənəd AKTA-nın icraçı direktoru Rauf Cabarov və MDU-nun rektoru Anar Eminov tərəfindən imzalanıb. Memorandum tərəflər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, tələbələrin İKT və kibertəhlükəsizlik sahəsində inkişafının dəstəklənməsi, birgə tədbirlərin keçirilməsi, layihələr və tədqiqat işlərinin aparılmasını nəzərdə tutur.
Qeyd edək ki, “Regional Universitet–Sənaye Birliyi Sammiti 2025” Mingəçevir Dövlət Universiteti, Azərbaycan–Türkiyə İş Adamları Birliyi və “HBN Group Academy”nin təşkilatçılığı, AKTA ilə yanaşı bir sıra dövlət və özəl qurumların tərəfdaşlığı ilə baş tutub. Sammitin məqsədi regionlarda universitet–sənaye əməkdaşlığının yeni modelini formalaşdırmaq, startap və innovasiya təşəbbüslərinə dəstək vermək, dövlət və özəl sektorun birgə iştirakını təmin etməklə regional iqtisadi inkişafı sürətləndirməkdir. Sammit çərçivəsində karyera sərgisi və “UniStartup” müsabiqəsi baş tutub.

A memorandum of understanding has been signed between ACOA and Mingachevir State University regarding their collaboration.
The signing of the memorandum of understanding took place within the framework of the "Regional University–Industry Partnership Summit 2025" held in Mingachevir on October 24.
The document was signed by Rauf Jabrarov, Executive Director of ACOA, and Anar Eminov, Rector of Mingachevir State University. The memorandum outlines goals such as expanding collaboration between the parties, supporting the development of students in ICT and cybersecurity, organizing joint events, and conducting projects and research activities.
It is worth noting that the "Regional University–Industry Partnership Summit 2025" was organized by Mingachevir State University, the Azerbaijan-Turkey Business Association, and HBN Group Academy, with the partnership of ACOA and several public and private organizations. The summit aimed to establish a new model of university-industry cooperation in the region, support startup and innovation initiatives, and accelerate regional economic development through joint participation of the public and private sectors. Within the summit, a career fair and the "UniStartup" competition were also held.