Xəbərlər • 15.09.2023
AKTA və “ÖzünÖyrən” tərəfindən ”İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisas proqramı üzrə nümunəvi fənn sillabusları hazırlanaraq universitetlərə təqdim olunub
BAKI, 15 sentyabr 2023 – Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası və “ÖzünÖyrən” platforması tərəfindən bakalavriat səviyyəsinin "İnformasiya təhlükəsizliyi" ixtisası üzrə keçən il təsdiq olunmuş yeni təhsil proqramının icrası üçün sənayenin müasir tələblərinə cavab verən nümunəvi sillabusların tərtib olunması təşəbbüsünə başlanılıb.
2022-ci ildə Elm və Təhsil Nazirliyi və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin birgə təşəbbüsü ilə ölkənin aparıcı ali təhsil müəssisələrinin və müxtəlif dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə yanaşı, dünyanın nüfuzlu universitet və şirkətlərində çalışan azərbaycanlı mütəxəssislər, o cümlədən  AKTA sədri Elvin Balacanov, “ÖzünÖyrən” platformasının həmtəsisçisi Adil Əliyevin iştirakı ilə hazırlanmış təhsil proqramı Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil nazirinin 28 İyul 2022-ci il tarixli, F-463 saylı əmri ilə təsdiqlənib.
Universitetlər tərəfindən adıçəkilən təhsil proqramının effektiv tətbiq olunmasına, proqramda öz əksini tapmış bəzi fənnlərin tədrisinin sənayenin müasir tələblərinə uyğun hazırlanmasına dəstək vermək məqsədilə AKTA və “ÖzünÖyrən” əməkdaşları tərəfindən nümunəvi fənn sillabusları hazırlanmış və aidiyyəti universitetlərə təqdim olunub. Məlumat üçün qeyd edək ki, fənnlərin tədrisi ilə əlaqədar yaranmış ehtiyacların müəyyən olunması üçün daha əvvəl müvafiq ali məktəblərdən məlumatlar toplanılıb. Beləliklə, 2023-cü il qış semestri üçün “İnformasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyin hüquqi aspektləri” və “Veb təhlükəsizlik” fənnləri üzrə nümunəvi sillabuslar hazırlanaraq ali məktəblərə təqdim edilib. Sillabusların hazırlanmasında AKTA sədri Dr. Elvin Balacanov, İT hüququ sahəsində ekspert, AKTA-nın tədqiqatçısı Dr. Təbriz Raufoğlu, Microsoft şirkətinin mühəndisi Fərid Əhmədli və Samsung Elektroniks şirkətinin mühəndisi Adil Əliyev iştirak edib.
Adıçəkilən təhsil proqramı üzrə tədrisin həyata keçirilməsinə dəstək verilməsi məqsədilə gələcəkdə digər fənnlər üçün də nümunəvi sillabusların hazırlanaraq müvafiq ali təhsil müəssisələrinə təqdim olunması planlaşdırılıb. Müəllimlər arasında sıx əlaqələrin qurulması, təhsilin tələblərinin yaxından öyrənilməsi və gələcəkdə bu kimi layihələrin müəllimlərlə birgə həyata keçirilməsi məqsədilə müvafiq platforma üzərindən müəllimlər üçün kommunikasiya imkanları da yaradılıb.
Bu təşəbbüsün tərkib hissəsi olaraq informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sahəsində həm bakalavr həm də magistratura pillələrində tədris olunan bəzi fənnlər üzrə yerli və xarici ekspertlərin birgə tərtib etdiyi onlayn kursların da hazırlanması nəzərdə tutulmuşdur. AKTA tərəfindən hazırlanan və həm müəllimlər, həm də tələbələr üçün nəzərdə tutulmuş bu kursların "ÖzünÖyrən" Kütləvi Açıq Onlayn Kurs (MOOC) platforması üzərindən yaxın gələcəkdə ictimaiyyətə təqdim olunması planlaşdırılır.

ACOA and ”OzunOyren” have developed and presented exemplary subject syllabi for the ”Information Security” specialization program to universities
BAKU, September 15, 2023 – The Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan and the "OzunOyren" platform have launched an initiative to compile exemplary syllabuses that meet the modern requirements of the industry for the implementation of the new educational program of the bachelor's level "Information security" specialty approved last year.
In 2022, on the joint initiative of the Ministry of Science and Education and the State Security Service, along with representatives of the country's leading higher education institutions and various state institutions, Azerbaijani specialists working in prestigious universities and companies of the world, including ACOA chairman Elvin Balajanov, co-founder of the "OzunOyren" platform Adil Aliyev The educational program was approved by the order of the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan dated July 28, 2022, No. F-463.
In order to support the effective application of the mentioned educational program by the universities, to prepare the teaching of some subjects reflected in the program in accordance with the modern requirements of the industry, exemplary subject syllabi were prepared and presented to the relevant universities by ACOA and "OzunOyren" employees. For information, let's note that in order to determine the needs related to the teaching of the subjects, data was collected from the relevant universities earlier. Thus, for the winter semester of 2023, exemplary syllabi on the subjects "Information security and cybersecurity" and "Web security" were prepared and presented to universities. ACOA chairman Dr. Elvin Balacanov, expert in the field of IT law, ACOA researcher Dr. Tabriz Raufoglu, Microsoft engineer Farid Ahmadli and Samsung Electronics engineer Adil Aliyev participated.
In order to support the implementation of teaching on the mentioned educational program, it is planned to prepare sample syllabuses for other subjects in the future and submit them to relevant higher education institutions. In order to establish close relations between teachers, closely study the requirements of education and implement such projects together with teachers in the future, communication opportunities for teachers have been created on the appropriate platform.
As part of this initiative, it is planned to prepare online courses jointly compiled by local and foreign experts on some subjects taught at the bachelor's and master's levels in the field of information security and cybersecurity. These courses prepared by ACOA and intended for both teachers and students are planned to be presented to the public in the near future through the "OzunOyren" Massive Open Online Course (MOOC) platform.