Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 16 yanvar tarixli Fərmanı ilə "Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası" təsdiq edilib.
Konsepsiya rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi yolu ilə dövlət idarəetməsinin təkmilləşdirilməsini, iqtisadi inkişafın sürətləndirilməsini və vətəndaşların həyat keyfiyyətinin artırılmasını hədəfləyir.
Konsepsiyada rəqəmsal cəmiyyətin informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasına xüsusi diqqət ayrılmışdır. Qeyd olunur ki, vətəndaş, biznes və dövlətin qarşılıqlı etimad əsasında fəaliyyət göstərdiyi bir mühitdə rəqəmsal inkişafın həyata keçirilməsi üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən istiqamətlər sırasında informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik də var.
Habelə, Konsepsiyanın həyata keçirilməsi üzrə Tədbirlər Planında digər tədbirlərlə yanaşı informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyin təmin olunması ilə əlaqədar tədbirlər müəyyən olunub. Tədbirlər Planına əsasən, rəqəmsal inkişafın təhlili və qiymətləndirilməsi məqsədilə 2025-2026-cı illər ərzində dövlət qurumlarının informasiya təhlükəsizliyinə aid əsas parametrlər siyahısının və məqbul hədlərin müəyyən edilməsi, informasiya təhlükəsizliyi mühitinin diaqnostikası, habelə sahibkarlıq subyektlərinin rəqəmsallaşma səviyyəsinin və informasiya təhlükəsizliyi mühitinin diaqnostikası üzrə fəaliyyət həyata keçiriləcəkdir. Bununla yanaşı, 2025–2027-ci illər ərzində rəqəmsal cəmiyyətə etimad mühitində keçidin təmin edilməsi və rəqəmsal inkişaf üçün zəruri kadr potensialının inkişaf etdirilməsi məqsədilə təhsil müəssisələrində İKT və informasiya təhlükəsizliyi ixtisasları üzrə mütəxəssis hazırlığı ilə bağlı tədbirlərin görülməsi də nəzərdə tutulub.

On January 16, 2025, the President of the Republic of Azerbaijan issued a decree approving the Digital Development Concept for the country.
The Concept aims to improve public administration, accelerate economic development, and enhance citizens' quality of life through the application of digital technologies.
Special emphasis has been placed on ensuring the information security of the digital society. The Concept highlights the importance of information security and cybersecurity as critical areas for fostering digital development in an environment where citizens, businesses, and the state operate based on mutual trust.
Furthermore, the Action Plan for implementing the Concept includes measures related to ensuring information security and cybersecurity alongside other initiatives. According to the Action Plan, activities such as identifying the key parameters and acceptable thresholds for the information security of state institutions, diagnosing the information security environment, and assessing the level of digitalization and information security within entrepreneurial entities will be carried out during 2025–2026.
Additionally, between 2025 and 2027, measures will be undertaken to transition to a trusted digital society environment and to develop the human capital required for digital development. This includes the preparation of specialists in ICT and information security disciplines within educational institutions.