Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) təşkilatçılığı ilə 1 iyun tarixində baş tutan “III Milli Kibertəhlükəsizlik Forumu”nda “Kibertəhlükəsizlik ekosisteminin cari vəziyyəti” adlı panel müzakirəsi baş tutub.
Ölkəmizdə informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyin təmin olunması sahəsində səlahiyyətli, o cümlədən müxtəlif sahələr üzrə fəaliyyət göstərən qurumların nümayəndələrinin bir araya gəldiyi paneldə kibertəhlükəsizlik ekosisteminin cari vəziyyət müzakirə edilib və ekosistemin inkişaf etdirilməsinə dair təklif və tövsiyələr səsləndirilib.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin əməkdaşı İsgəndər Həsənovun moderatorluğu ilə baş tutan panel müzakirəsində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin idarə rəisi Elçin Mahmudov, Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin idarə rəisi Tural Məmmədov, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin rəis müavini Tofiq Cəfərli, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirinin müşaviri Rüstəm Həsənov, TƏBİB-in tabeliyində fəaliyyət göstərən “Rəqəmsal Tibbi Həllər” MMC-nin departament rəhbəri Namiq Heydərov iştirak edib.
İlkin olaraq, panel iştirakçıları tərəfindən kibertəhlükəsizlik ekosistemin cari vəziyyəti barədə ətraflı məlumat verilib, o cümlədən paneldə təmsil olunan qurumlar tərəfindən informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə həyata keçirilən tədbirlərə dair məlumatlar Forum iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Daha sonra, panel iştirakçıları tərəfindən kibertəhlükəsizlik ekosisteminin gücləndirilməsi, eləcə də ölkədə kibertəhlükəsizliyin daha effektiv təmin edilməsi məqsədilə atıla biləcək addımlara dair tövsiyə və təkliflər səsləndirilib. Kibertəhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə əməkdaşlığın intensivləşdirilməsi, bu sahədə mövcud normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi və dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılması, milli məhsul və həllərin inkişaf etdirilməsi, texnoparkların formalaşdırılması və yerli istehsalçılara dəstəyin genişləndirilməsi, sahəvi CERT-lərin yaradılması, o cümlədən informasiya texnologiyaları sahəsində biliklərə malik mütəxəssislərin hərbi xidmətə cəlb olunması zamanı onlara xüsusi diqqətin ayrılması və ixtisasları üzrə işlərə cəlb edilməsi, habelə təşkilatlarda çalışan əməkdaşların informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sahəsində bilik və bacarıqlarının artırılması üçün əlavə addımların atılması panel iştirakçıları tərəfindən səsləndirilən təklif və tövsiyələrin mühüm hissəsini təşkil edib.

The III National Cybersecurity Forum, which took place on June 1 under the organisation of the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan (ACOA), featured a panel discussion titled "Current State of the Cybersecurity Ecosystem."
In our country, representatives of competent institutions, including those active in various fields, gathered in a panel discussion to address the current state of cybersecurity and information security provision, as well as cyber resilience. Recommendations and proposals were voiced concerning the development of the cybersecurity ecosystem.
During the panel discussion moderated by Iskandar Hasanov, an employee of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan, the following officials participated: Elchin Mahmudov, Head of Department at the State Security Service; Tural Mammadov, Head of Department at the Special Communication and Information Security State Service; Tofig Jafarli, Deputy Head of the Electronic Security Service under the Ministry of Digital Development and Transport; Rustam Hasanov, Advisor to the Minister of Ecology and Natural Resources; and Namig Heydarov, Department Head of "Digital Medical Solutions" LLC operating under the TABIB (The Administration of the Regional Medical Divisions).
Initially, the panel participants provided detailed information about the current state of the cybersecurity ecosystem, including insights into the measures undertaken by the represented institutions to ensure information security and cybersecurity. These details were presented to capture the attention of the Forum participants.
Later on, the panel participants articulated recommendations and proposals regarding steps that could be taken to strengthen the cybersecurity ecosystem and enhance the effectiveness of cybersecurity measures in the country. These suggestions formed a significant portion of the discussion. They included intensifying cooperation for ensuring cybersecurity, improving and updating the existing legal framework in line with current requirements, developing national products and solutions, establishing technology parks and expanding support for local producers, creating sectoral CERTs, particularly focusing on attracting skilled professionals in the field of information technology to military service and providing them with special attention and opportunities for specialisation, as well as implementing additional measures to enhance the knowledge and skills of employees in organisations in the fields of information security and cybersecurity.