Xəbərlər • 29.11.2024
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin müvafiq Qərarı ilə “Kritik informasiya infrastrukturu obyektlərinin siyahısı” təsdiq edilib.
Kritik informasiya infrastrukturu dedikdə dövlət idarəçiliyi, müdafiə, səhiyyə, maliyyə bazarları, energetika, nəqliyyat, informasiya texnologiyaları, telekommunikasiya, su təchizatı və ya ekologiya sahəsində fəaliyyəti təmin edən və funksionallığının pozulması dövlətin, cəmiyyətin və vətəndaşların maraqlarına mühüm zərər vura bilən informasiya sistemlərinin, avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemlərinin və informasiya-kommunikasiya şəbəkələrinin məcmusu başa düşülür.

By a relevant decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, the "List of Critical Information Infrastructure Objects" has been approved.
Critical information infrastructure refers to the collection of information systems, automated management systems, and information-communication networks that ensure operations in areas such as public administration, defence, healthcare, financial markets, energy, transportation, information technology, telecommunications, water supply, and ecology. Any disruption to the functionality of these systems could cause significant harm to the interests of the state, society, and its citizens.