Xəbərlər • 07.09.2023
İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının standartlaşdırılması üzrə Texniki Komitənin növbəti iclası keçirilib
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyində İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının standartlaşdırılması üzrə Texniki Komitənin (TK-05)  növbəti iclası keçirilib.
İclasda 2023-cü il üzrə Fəaliyyət Planına uyğun görülmüş işlər, o cümlədən İKT sahəsində  7 yeni dövlət standartının layihəsi müzakirə edilib və aktual hesab edilən əlavə standartların hazırlanması qərara alınıb.
Həmçinin iclasda, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2023-cü il 23 yanvar tarixli 3721 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Milli standartlaşdırma sisteminin beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılmasına dair 2023-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nda Texniki Komitənin üzərinə düşən vəzifələrin müzakirəsi aparılıb və görüləcək tədbirlər müəyyənləşdirilib.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin İnformasiya Kommunikasiya Texnolgiyaları Agentliyi, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosasiyasının İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov Texniki Komitəyə üzv qəbul edilib.

The latest meeting of the Technical Committee on Information and Communication Technologies Standardization (TK-05) took place at the Ministry of Digital Development and Transport.
During the meeting, the progress made in line with the 2023 Action Plan, which involved the development of 7 new state standards in the ICT sector was reviewed. Additionally, it was agreed to prepare additional standards deemed pertinent to the field.
Furthermore, during the meeting, the responsibilities of the Technical Committee within the framework of the "State Program for 2023-2025 on Aligning the National Standardization System with International Requirements," as endorsed by Decree No. 3721 of the President of the Republic of Azerbaijan on January 23, 2023 were deliberated upon. Concrete actions to be undertaken were also defined.
Information Communication Technologies Agency of the Ministry of Digital Development and Transport as well as Elvin Balajanov, Chairman of the Board of the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan was accepted as a member of the Technical Committee.