Xəbərlər • 25.07.2023
24 iyul tarixində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin “Bilgəh” İstirahət mərkəzində 12-16 yaş arası məktəbli və yeniyetmələr üçün təşkil ediləcək “Cyber Summer School - 2023” beynəlxalq yay məktəbinin açılış tədbiri baş tutub. Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının təşkilatçılığı, “Azerconnect MMC”, “Caspel”, “Cyberpoint”, “Techpro DC” və “Huawei Technologies” şirkətlərinin sponsorluğu, “Gesco”, “A2Z Technologies”, “CISCO” və “Azerobot” şirkətlərinin tərəfdaşlığı ilə 30 iyul tarixinədək Bakı Ali Neft Məktəbində baş tutacaq yay məktəbinə cəlb edilmiş yeniyetmələrin və onların valideynlərinin iştirak etdiyi açılış tədbirində aidiyyəti dövlət qurumlarının, xarici ölkələrin ölkəmizdə fəaliyyət göstərən səfirliklərinin, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin rəhbər vəzifəli şəxslərinin çıxışları dinlənilib. Bununla yanaşı, açılış tədbirinin iştirakçıları təşkil olunmuş texnoloji sərgidə “Caspel”, “Cyberpoint” “Techpro DC”, “Huawei”, “A2Z Technologies”, “Cisco” və “Azerobot” şirkətlərinin texnoloji həlləri və xidmətləri ilə tanış olub.
Ənənəvi olaraq hər il baş tutan yay məktəbi ərzində yerli və xarici mütəxəssislər tərəfindən iştirakçılar üçün kibertəhlükəsizlik sahəsində təlimlər, texnoloji turlar, habelə iştirakçılar arasında kibertəhlükəsizlik sahəsində bilik yarışının (“CTF”) həyata keçirilməsi planlaşdırılıb. Qeyd etmək lazımdır ki,  “Cyber Summer School - 2023” yay məktəbinin əhatə dairəsi və beynəlxalq əhəmiyyəti bu il daha da genişləndirilmişdir. Belə ki, 30 iyul tarixinədək davam edəcək yay məktəbinə Azərbaycan, İsrail Türkiyə ilə yanaşı Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstandan olan yeniyetmələr, ümumilikdə 125 iştirakçı cəlb edilib.
Ödənişsiz əsaslarla ingilis dilində təşkil ediləcək beynəlxalq yay məktəbinə 12-16 yaş aralığında olan, zəruri ingilis dili, habelə informasiya texnologiyaları üzrə biliklərə malik və müsabiqədən keçmiş şəxslər cəlb edilib. Bakı Ali Neft Məktəbində təşkil ediləcək təlim və praktiki seminarlar isə Azərbaycan, İsrail və Türkiyənin sahə üzrə ekspertləri tərəfindən həyata keçiriləcəkdir. Ümumilikdə, yay məktəbinin davam edəcəyi müddət ərzində 20 təlimçi tərəfindən kibertəhlükəsizliyin müxtəlif aspektləri üzrə 20-dən çox təlim və praktiki seminarların, sonda isə yay məktəbi iştirakçıları arasında bilik (“CTF”) yarışının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
2021-ci ildən etibarən ənənəvi olaraq hər il həyata keçirilən layihənin əsas məqsədi tərəfdaş ölkələrdən olan yay məktəbi iştirakçıları arasında dostluq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsinə, kibertəhlükəsizlik üzrə bilik, bacarıq və xüsusi həvəsə malik yeniyetmələrin müəyyənləşdirilərək ölkə daxilində və xaricində bir araya gətirilməsinə, habelə kibertəhlükəsizlik sahəsində ixtisaslaşmış mütəxəssis kimi yetişdirilməsinə dəstək verməkdir.

On July 24, the international summer school "Cyber Summer School - 2023" commenced its opening event at the "Bilgah" Recreation Center of the State Security Service. This event is designed for schoolchildren and teenagers aged 12 to 16 years. The summer school, organized by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan and sponsored by "Azerconnect LLC," "Caspel," "Cyberpoint," "Techpro DC," and "Huawei Technologies," has also partnered with "Gesco," "A2Z Technologies," "CISCO," and "Azerobot" companies. The program will take place at the Baku Higher Oil School and will run until July 30.
The opening event featured speeches from management officials of the aforementioned enterprises. Additionally, participants had the opportunity to explore the technological solutions and services offered by "Caspel," "Cyberpoint," "Techpro DC," "Huawei," "A2Z Technologies," "Cisco," and "Azerobot" companies.
The "Cyber Summer School - 2023" is an annual event that offers cybersecurity training, technological tours and a knowledge competition (CTF) for participants. This year, the program has expanded its scope and international reach. Teenagers from Azerbaijan, Israel, Turkiye, Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan, totaling 125 participants are attending the summer school, which will continue until July 30.
The international summer school, which will be organized in English on a free basis is attended by people aged 12-16, who have the necessary knowledge of English and information technologies and who passed the competition. The training and practical seminars organized at the Baku Higher Oil School will be conducted by experts in the field of Azerbaijan, Israel and Turkiye. In general, during the duration of the summer school, more than 20 trainings and practical seminars on various aspects of cybersecurity will be held by 20 trainers, and at the end a knowledge competition (CTF) will be held among the summer school participants.
Since 2021, the main purpose of the project, which is held annually as a tradition is to foster friendship among participants from partner countries and to develop their knowledge, skills and passion in cybersecurity. The project aims to identify talented youth with a special interest in cybersecurity and bring them together both nationally and internationally. Additionally, it seeks to support their development as specialized cybersecurity professionals.