Xəbərlər • 30.09.2025
26 sentyabr tarixində Bakı KOB evində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə AKTA üzvü olan şirkətlər ilə görüş keçirilib. Görüşdə Milli Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin məsul nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüşdə kibertəhlükəsizlik xidmətləri təqdim edən AKTA üzvlərinin sualları və onların fəaliyyətindən irəli gələn məsələlər əsasında müzakirə təşkil olunub. Həmçinin, ölkəmizdə kibertəhlükəsizlik xidmətlərinin təminatı, mövcud çağırışlar və əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Şirkətlərin rəhbər şəxsləri öz fəaliyyətləri barədə məlumat verərək, xidmətlərin genişləndirilməsi məqsədilə təkliflərini səsləndiriblər.
Milli Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin nümayəndələri kritik informasiya infrastrukturu sahəsində mövcud olan qanunvericilik, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 17 iyul tarixli 229 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin edilməsi qaydaları” barədə məlumat verib, iştirakçıların suallarını cavablandırıblar. Kritik informasiya infrastrukturu sahəsində kibertəhlükəsizlik xidmət provayderlərinin mümkün fəaliyyət imkanları barədə məlumat verilib.
Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyi sahəsində dövlət və özəl qurumlar (kibertəhlükəsizlik xidmət provayderləri) arasında işgüzar əməkdaşlıq mühütünün yaradılması və kibertəhlükəsizlik ekosisteminin inkişafı məqsədilə qeyd olunan görüşlərin vaxtaşırı keçirilməsi nəzərdə tutulub.

On September 26, a meeting was held at the Small and Medium Business House in Baku, initiated by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA), with the participation of ACOA member companies. The meeting was attended by key representatives from the National Cybersecurity Center.
The meeting included discussions based on questions from ACOA member companies providing cybersecurity services and the issues arising from their activities. Additionally, topics such as the provision of cybersecurity services in our country, current challenges, and opportunities for collaboration were discussed. Company executives shared information about their operations and proposed suggestions aimed at expanding their services.
Representatives of the National Cybersecurity Center provided information regarding the existing legislation in the field of critical information infrastructure, including the "Rules for Ensuring the Security of Critical Information Infrastructure in the Republic of Azerbaijan," approved by the Decision No. 229 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated July 17, 2023. They addressed participants' questions and shared insights on the potential activities of cybersecurity service providers in the field of critical information infrastructure.
It is envisaged that regular meetings will be held to establish a productive collaboration between state and private organizations (cybersecurity service providers) in the field of critical information infrastructure security and to promote the development of the cybersecurity ecosystem.