Xəbərlər • 06.12.2024
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının tərəfdaşlığı, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Rəqəmsal cəmiyyətdə uşaqların zərərli və təhlükəli informasiyadan qorunması” adlı sosial kampaniya uğurla davam edir. Kampaniya çərçivəsində növbəti təlimlər 5 dekabr tarixində Qəbələ rayonunun Bum qəsəbə Təbriz Yaqubov adına tam orta məktəbin və Vəndam qəsəbə Hikmət Rəşidov adına 2 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri və onların valideynlərinin iştirakı ilə keçirilib.
Təlimdə Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədr müavini Rauf Cabarov, AKTA eksperti və Cybersign şirkətinin rəhbəri Elvin Axundov, həmçinin Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun böyük məsləhətçisi Azər İsalı rəqəmsal mühitdə qarşılaşılan təhlükələr, fərdi məlumatların mühafizəsi və uşaqların hüquqlarının qorunması mövzularında çıxış edərək, görüş iştirakçılarının suallarını cavablandırıb və müvafiq mövzular üzrə ətraflı məlumat veriblər.
Qeyd edək ki, layihənin keçirilməsində məqsəd uşaqlar və valideynləri rəqəmsal texnologiya və resurslardan düzgün və təhlükəsiz istifadə qaydaları haqqında maarifləndirməklə hüquqlarının qorunmasını təmin etməkdir.

The social campaign titled “Protecting Children from Harmful and Dangerous Information in the Digital Society”, organized by the “Regional Development” Public Union in partnership with the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan, is successfully ongoing. As part of the campaign, the latest training sessions were held on December 5 in Gabala district, with the participation of students and their parents from Bum settlement's Secondary School named after Tabriz Yagubov and Vandam settlement's Secondary School No. 2 named after Hikmat Rashidov.
At the training session, Rauf Jabarov, Deputy Chairman of the Board of the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan, Elvin Akhundov, ACOA expert and Head of Cybersign, and Azer Isali, Senior Advisor at the Child Rights Protection Sector of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, delivered speeches on topics such as digital threats, personal data protection, and safeguarding children's rights. They also answered participants' questions and provided detailed insights on the respective topics.
It is worth noting that the primary goal of the project is to raise awareness among children and parents about the proper and safe use of digital technologies and resources, thereby ensuring the protection of their rights.