Xəbərlər • 30.10.2025
“Peşə öyrən, gələcəyini qur!” devizi ilə təşkil edilən festival gənclərin və şagirdlərin peşə seçiminə dəstək olmaq, onların karyera istiqamətində doğru addım atmalarını təmin etmək məqsədi daşıyıb.
Bu il “PeşəFest” çərçivəsində ilk dəfə olaraq, kibertəhlükəsizlik ixtisası da təqdim olunub. kibertəhlükəsizlik ixtisasının festival çərçivəsində təqdimatı AKTA-nın tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilib və AKTA ekspertləri festivalda aktiv iştirak ediblər.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi (DMA) tərəfindən həyata keçirilən "PeşəFest-2025" festivalı sentyabr ayında Astarada başlayıb. Daha sonra Biləsuvar, Tovuz, Göygöl, Ağdam, İmişli, Ağsu, Ağdaş, Qəbələ və Xaçmaz rayonlarında davam edib. Ümumilikdə, 10 rayon və paytaxt Bakıda bu tədbirlərə 80 minədək iştirakçı qatılıb. Festivalda 14 peşə istiqaməti üzrə keçirilən maarifləndirici tədbirlərdə AKTA tərəfindən kibertəhlükəsizlik sahəsi üzrə iştirakçılara bu sahənin əhəmiyyəti və inkişaf etməyin yolları, tələb olunan bacarıqlar, ixtisas seçimi barədə faydalı məlumatlar təqdim edilib.
Tədbir çərçivəsində kibertəhlükəsizlik sahəsinə böyük maraq göstərilib. Belə ki, Bakıdan 18 950 nəfər, Xaçmazdan 3 291 nəfər, Ağdaşdan 3 795 nəfər, İmişlidən 1 684 nəfər, Ağsudan 1 122 nəfər, Biləsuvardan 809 nəfər, Astaradan 425 nəfər, Tovuzdan 622 nəfər, Göygöldən 177 nəfər, Ağdamdan 235 nəfər və Qəbələdən 234 nəfər kibertəhlükəsizlik sahəsi ilə yaxından maraqlanıb.

The "PeşəFest-2025" festival was successfully held.
The "PeşəFest-2025" festival was organized under the motto "Learn a profession, build your future!" Its primary goal was to support young people and students in choosing a profession and to help them take the right steps towards their careers.
For the first time within the framework of "PeşəFest," the cybersecurity specialization was introduced. The presentation of the cybersecurity field was conducted in partnership with ACOA, and ACOA experts actively participated in the festival.
The "PeşəFest-2025" festival, organized by the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population, commenced in Astar in September. It was subsequently held in Bilasuvar, Tovuz, Goygol, Aghdam, Imishli, Aghsu, Aghdash, Gabala, and Khachmaz districts. In total, approximately 80,000 participants from 10 districts and Baku city took part in these events. During the awareness-raising activities across 14 professions, ACOA provided valuable information to participants about the importance of cybersecurity, avenues for development, required skills, and career path options.
A significant interest was observed in cybersecurity during the event. Notably, 18,950 individuals from Baku, 3,291 from Khachmaz, 3,795 from Aghdash, 1,684 from Imishli, 1,122 from Aghsu, 809 from Bilasuvar, 425 from Astar, 622 from Tovuz, 177 from Goygol, 235 from Aghdam, and 234 from Gabala expressed keen interest in the cybersecurity field.