Xəbərlər • 02.06.2023
31 may 2023-cü il tarixində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “2-ci Milli Kibertəhlükəsizlik Forumu” keçirildi
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının  təşkilatçılığı və A2Z Technologies şirkətinin baş sponsorluğu ilə 31 may 2023-cü il tarixində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “2-ci Milli Kibertəhlükəsizlik Forumu” keçirilib.
Forumun əsas məqsədi kibertəhlükəsizlik ekosisteminin inkişafında iştirak edən tərəfdaşlar və peşəkar mütəxəssislərlə birgə müzakirələrin həyata keçirilməsi olub. Forumda əlaqəli dövlət qurumlarının, özəl şirkət və təşkilatların rəhbər və ekspertləri iştirak edib.
350 nəfərdən çox mütəxəssisin iştirak etdiyi Forum çərçivəsində milli kibertəhlükəsizlik ekosistemi, Türk Dövlətləri Təşkilatı kontekstində kibertəhlükəsizlik, kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyi, kibertəhlükəsizlik həlləri və startaplar, kibertəhlükəsizlik sahəsində təhsil, insan resursları və maarifləndirmə mövzuları ətrafında yerli və xarici ekspertlərin iştirakı ilə təqdimatlar göstərilmiş və maraqlı müzakirələr aparılıb.
Forumda Türk Dövlətləri Təşkilatı kontekstində kibertəhlükəsizlik üzrə əməkdaşlıq məsələləri ayrıca paneldə müzakirə edilib. Ölkəmizlə yanaşı Türkiyə, Qazaxıstan və Özbəkistanın kibertəhlükəsizlik sahəsi üzrə fəaliyyət göstərən məsul nümayəndələri tərəfindən adıçəkilən ölkələrdə görülən işlər və layihələr barədə məlumat verilib və mümkün gələcək əməkdaşlıq perspektivləri barəsində fikir mübadiləsi abarılıb. Tərəflər kibertəhlükəsizlik sahəsində məlumat mübadiləsi və əməkdaşlıq platformasının yaradılması istiqamətində bir sıra təkliflər səsləndirib.
Tədbirin iştirakçıları Forumun sərgi bölməsində müxtəlif yerli və xarici şirkətlərin məhsul və həlləri ilə tanış olub. Habelə, Forum zamanı interaktiv yarışma keçirilib və qaliblərə qiymətli hədiyyələr təqdim olunub.
Həmçinin, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasına yeni üzv olan təşkilatlara və ekspertlərə müvafiq üzvlük sertifikatları təqdim edilib.
Məlumat üçün bildirək ki, Forumun tərəfdaşları sırasında Huawei, Boston Consulting Group və CISCO şirkətləri, sponsorları sırasında CyberPoint, Caspian Tech, Pavo Group, Code Academy, Simbrella, AzeRobot, Digitalks Technologies, STV-Global SA, B&B Security Alliance, MONT və B2B Group şirkətləri yer alıb.
Qeyd edək ki, Forum Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası tərəfindən ənənəvi olaraq hər il təşkil olunur. Ölkəmizdə kibertəhlükəsizlik ekosisteminin gücləndirilməsi və potensialının artırılmasına dəstək vermək məqsədilə 2022-ci ildə təsis edilmiş Assosiasiya özündə ölkənin informasiya texnologiyaları və kibertəhlükəsizlik üzrə ixtisaslaşmış şirkət və təşkilatlarını birləşdirir.

The ”2nd National Cybersecurity Forum,” marking the 100th anniversary of National Leader Haydar Aliyev took place on May 31, 2023
02.06.2023
The "2nd National Cybersecurity Forum," marking the 100th anniversary of National Leader Haydar Aliyev took place on May 31, 2023. This event was organized by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan, with A2Z Technologies serving as the main sponsor.
The primary objective of the forum was to facilitate collaborative discussions among partners and professionals actively engaged in advancing the cybersecurity ecosystem. Leaders and experts from relevant state institutions, private companies and organizations actively participated in the event.
During the Forum, which was attended by more than 350 experts, presentations were delivered by both local and international experts. The topics covered included, the national cybersecurity ecosystem, cybersecurity within the Organization of Turkic States context, critical information infrastructure security, cybersecurity solutions and start-ups, as well as education, human resources and awareness in cybersecurity.
During the forum, a dedicated panel addressed the collaboration on cybersecurity within the Organization of Turkic States. Alongside our country, representatives responsible for cybersecurity from Turkiye, Kazakhstan and Uzbekistan were briefed on the ongoing works and projects in their respective nations. Subsequently, a discussion ensued regarding potential future cooperation prospects. The involved parties articulated several proposals aimed at establishing a platform for information exchange and fostering collaboration in the field of cybersecurity.
The participants of the event got acquainted with the products and solutions of various local and foreign companies in the exhibition section of the Forum. Also, during the Forum, an interactive competition was held and valuable prizes were presented to the winners.
Furthermore, the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan awarded membership certificates to new organizations and experts who joined the association.
As an additional information during the Forum, companies such as Huawei, Boston Consulting Group and CISCO were among the partners, while CyberPoint, Caspian Tech, Pavo Group, Code Academy, Simbrella, AzeRobot, Digitalks Technologies, STV-Global SA, B&B Security Alliance, MONT and B2B Group were featured as sponsors.
It is worth noting that the Forum is an annual tradition organized by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan. Established in 2022, the Association brings together companies and organizations specializing in information technologies and cybersecurity within the country, aiming to contribute to the enhancement and growth of the national cybersecurity ecosystem.