Xəbərlər • 05.04.2024
5 aprel tarixində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) ekspertlərinin iştirakı ilə onlayn görüş baş tutub. Görüşdə AKTA tərəfindən təqdim edilən bir sıra yeniliklər barədə məlumat verilib.
Görüşü AKTA İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov giriş sözü ilə açıb və son yeniliklər, eləcə də AKTA ekspertliyinə yeni qəbul edilmiş ekspertlər barəsində qısa məlumat verib. Daha sonra  AKTA İdarə Heyətinin sədr müavini Rauf Cabarov tərəfindən AKTA ekspertləri üçün yaradılmış elektron kabinet barədə təqdimat edilib.
İclasda ekspert komitələrinin formalaşdırılmasına dair müzakirələr aparılıb. Qeyd edilib ki, həm fərdi, həm də şirkətləri təmsil edən ekspertlərdən ibarət olmaqla AKTA-nın işçi qrupları rolunu oynayacaq komitələrin fəaliyyətinə yaxın günlərdə start veriləcək. Ekspert komitələri tərəfindən aidiyyəti sahələr üzrə məlumat paylaşılması, məsələ və problemlərin müzakirə edilməsi, təklif, tövsiyə və sənədlərin hazırlanması, seminar və məlumatlandırma sessiyalarının keçirilməsinin nəzərdə tutulduğu bildirilib. Komitələrin qərarları və təkliflərinin AKTA-nın fəaliyyətində nəzərə alınacağı və aidiyyəti qurum və subyektlərə təqdim ediləcək layihə və təkliflərin əsasını təşkil edəcəyi qeyd olunub.
Daha sonra, tədqiqat və inkişaf istiqaməti üzrə layihələrə, eləcə də komitələrin fəaliyyətinə dair AKTA ekspertlərinin təklifləri dinlənilib.

A meeting was held with ACOA Experts
An online meeting was held on April 5 with the participation of experts from the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan (ACOA). Information was provided during the meeting about a series of innovations presented by ACOA.
The meeting was opened by the Chairman of the ACOA Board, Elvin Balajanov, who gave an introductory speech and provided brief information about the latest developments and newly recruited experts to ACOA's expertise. Later, a presentation about the electronic cabinet created for ACOA experts was given by the Deputy Chairman of the ACOA Board, Rauf Jabarov.
Discussions were held during the meeting regarding the formation of expert committees. It was noted that committees representing both individuals and companies will play a role in ACOA's working groups, and their activities will commence in the near future. Sharing information in relevant areas by expert committees, discussing issues and problems, preparing suggestions, recommendations, and documents, as well as conducting seminars and informational sessions are planned by the committees. It was emphasized that the decisions and suggestions of the committees will be taken into account in ACOA's activities and will form the basis of projects and proposals presented to relevant institutions and entities.
Subsequently, the suggestions of ACOA experts regarding projects in the direction of research and development, as well as the activities of the committees, were listened to.