Xəbərlər • 29.05.2025
Cari ilin 13-14 May tarixləri aralığında Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində Yeditepe Universitetinin təşkilatçılığı ilə Türk Dövlətləri 1-ci Hüquq Konqresi keçirilmişdir.
Tədbirin açılış mərasimində Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Ağsaqqallar Şurasının sədri, Türkiyə Respublikasının sabiq Baş naziri Binəli Yıldırım, TDT-nin Baş katibinin müavini Ömər Kocaman, TÜRKSOY-un Baş katibinin müavini Sayit Yusuf və digər rəsmilər iştirak etmişdir.
Qazaxıstan, Özbəkistan, Almaniya, Qırğızıstan, İran İslam Respublikası, Türkmənistan, Macarıstan və digər ölkələrdən elmi tezislərin təqdim edildiyi konqresdə Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının Tədqiqat və İnkişaf şöbəsinin müdiri, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Təbriz Cəfərov "Dövlət Suverenleyinin tərkib hissəsi olaraq Kibervətən: TDT çərçivəsində əməkdaşlığa dair təkliflər" başlıqlı məruzə ilə çıxış etmişdir. O, məruzəsində kiberməkanın hüquqi xarakteristikasına toxunmuş, virtual fəza kimi kiberməkanın dövlətlərin ərazilərinin tərkib hissəsi olaraq qəbul edilməsinin vacibliyinə diqqət çəkmişdir. Təbriz Cəfərov, təqdimatında qlobal texnologiya şirkətləri ilə hüquqi münasibət kontekstində ittifaq halında hərəkət etməyin əhəmiyyətindən bəhs etmiş və TDT-yə üzv ölkələrin əməkdaşlığı üçün bir sıra mexanizmlər təklif etmişdir.

AKTA Participates in the 1st Legal Congress of the Turkic States
On May 13–14 of this year, the 1st Legal Congress of the Turkic States was held in Istanbul, Republic of Türkiye, organized by Yeditepe University.
The opening ceremony of the event was attended by notable figures such as the Chairman of the Council of Elders of the Organization of Turkic States (OTS) and former Prime Minister of Türkiye, Mr. Binali Yıldırım; OTS Deputy Secretary General Mr. Ömer Kocaman; TÜRKSOY Deputy Secretary General Mr. Sayit Yusuf; and other high-ranking officials.
The Congress featured the presentation of academic theses from countries including Kazakhstan, Uzbekistan, Germany, Kyrgyzstan, the Islamic Republic of Iran, Turkmenistan, Hungary, and others.
Dr. Tabriz Jafarov, Head of the Research and Development Department of the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA) and PhD in Law, delivered a presentation titled "Cyber Homeland as a Component of State Sovereignty: Proposals for Cooperation within the Framework of the OTS."
In his speech, Dr. Jafarov addressed the legal characteristics of cyberspace and emphasized the importance of recognizing cyberspace as an integral part of a state's territory. He also highlighted the necessity of unified action in legal relations with global technology companies and proposed several mechanisms to enhance cooperation among member states of the Organization of Turkic States.