Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası və beynəlxalq kibertəhlükəsizlik təşkilatı olan “Shadowserver” Fondu arasında əməkdaşlıq əlaqələri qurulub. Bu əməkdaşlıq kibertəhlükəsizlik sahəsində məlumat mübadiləsini gücləndirmək, internetdəki zərərli fəaliyyətlərə qarşı mübarizədə milli imkanları artırmaq məqsədi daşıyır.
“Shadowserver” internetdə zərərli fəaliyyətləri toplayan, təhlil edən və bu barədə gündəlik hesabatlar təqdim edən, aparıcı qeyri-kommersiya təşkilatıdır. Fond hər gün bütün IPv4 internet seqmentini skan edərək 3.7 milyard IP ünvanını yoxlayır, 4–5 milyon zərərli IP-ni aşkarlayaraq bloklayır və 400-dən çox zərərli proqram ailəsini izləyir. Təşkilatın 12 petabaytlıq məlumat bazası, 1.1 milyon zərərli proqram nümunəsi üzrə gündəlik analitik fəaliyyəti və 70 milyard SSL məlumatı kibertəhlükəsizlik üzrə qlobal ən böyük açıq məlumat resurslarından biri hesab edilir.
Hazırda “Shadowserver”in gündəlik pulsuz hesabatlarından 175 ölkədə 201 milli CSIRT və 9,000-dən çox şəbəkə sahibi yararlanır.
Yeni qurulan əməkdaşlıq çərçivəsində “Shadowserver”in texniki məlumat bazasından və analitik hesabatlarından istifadə edərək, Azərbaycanın kiberməkanda təhdidlərə qarşı daha çevik və preventiv reaksiya verməsi imkanları genişləndiriləcəkdir.
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlığı genişləndirərək, ölkənin kibertəhlükəsizlik ekosisteminin gücləndirilməsini, kibertəhlükələr barədə məlumat mübadiləsinin səmərəliliyinin artırılmasını və kibermüdafiə infrastrukturunun inkişafını hədəfləyir.

The Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan has established cooperation relations with the Shadowserver Foundation, an international cybersecurity organization. This collaboration aims to strengthen information exchange in the field of cybersecurity and enhance national capabilities in combating malicious activities online.
Shadowserver is a leading non-profit organization that collects and analyzes harmful online activities, providing daily reports on these findings. The Foundation scans the entire IPv4 internet segment daily, checking 3.7 billion IP addresses, detecting and blocking 4-5 million malicious IPs, and monitoring over 400 families of malware. Its 12 petabyte database, daily analytical activity on 1.1 million malware samples, and 70 billion SSL records are considered one of the largest open data resources in global cybersecurity.
Currently, 201 national CSIRTs and over 9,000 network owners in 175 countries benefit from Shadowserver's daily free reports.
Within the framework of the newly established cooperation, Azerbaijan's ability to respond more flexibly and preventively to threats in cyberspace will be enhanced by utilizing Shadowserver's technical database and analytical reports.
The Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan aims to strengthen the country's cybersecurity ecosystem by expanding collaboration with international partners, increasing the efficiency of information exchange regarding cyber threats, and developing cyber defense infrastructure.