18 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) üzvlərinin iştirakı ilə Ümumi Yığıncağın iclası keçirilib. İclas iştirakçıları tərəfindən iclasın sədri və katibi müəyyənləşdirildikdən sonra iclasın gündəliyi üzrə AKTA-nın İdarə heyətinin sədri Elvin Balacanov AKTA tərəfindən hazıradək icra olunmuş tədbirlərə dair hesabat, o cümlədən icra olunan cari işlərə dair məlumatları təqdim edib. İclas iştirakçıları tərəfindən AKTA-nın əvvəlki dövr üzrə fəaliyyəti, o cümlədən cari fəaliyyəti müsbət qiymətləndirilmiş və Assosiasiyanın gələcək fəaliyyəti üzrə təkliflər səsləndirilmişdir.
Daha sonra, E.Balacanovun iş yerini dəyişməsilə bağlı müraciəti nəzərə alınaraq, Ümumi Yığıncaq iştirakçıları arasında AKTA İdarə Heyətinin yeni sədrinin seçilməsi məqsədilə müzakirələr həyata keçirilib. İclas iştirakçıları tərəfindən İdarə Heyətinin sədri vəzifəsinə “Caspel” şirkətinin kibertəhlükəsizlik məsələləri üzrə müşaviri Pənah Musayevin namizədliyi dəstəklənib. Ümumi Yığıncaq iştirakçıları arasında keçirilmiş səsvermə nəticəsində Pənah Musayevin AKTA-nın İdarə Heyətinin sədri vəzifəsinə seçilməsinə dair yekdil qərar qəbul edilib.
Ümumi Yığıncaq iştirakçıları arasında AKTA-nın gələcək fəaliyyəti üzrə məsələlərə dair fikir mübadiləsi həyata keçirilib. Kibertəhlükəsizliyin təmin olunması sahəsində qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsinə, maarifləndirmə və məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsinə, elmi-texniki və tədqiqat potensialının, o cümlədən kadr potensialının gücləndirilməsinə, habelə milli həllərin hazırlanması və tətbiq olunmasına, eləcə də əməkdaşlığın (ölkədaxili və beynəlxalq) genişləndirilməsinə dəstək verilməsi məqsədilə atılması zəruri hesab olunan addımlara dair müzakirələr aparılıb.

On March 18, 2025, the General Assembly meeting of the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA) was held with the participation of its members. After the chairperson and secretary of the meeting were appointed by the participants, the Chairman of the Board of ACOA, Elvin Balajanov, presented a report on the activities implemented by the Association to date, as well as information on the current ongoing initiatives. The participants positively evaluated ACOA's previous and current activities and shared suggestions regarding the future operations of the Association.
Subsequently, taking into account Elvin Balajanov's request related to a change in his place of employment, discussions were held among the participants of the General Assembly regarding the election of a new Chairman of the Board of ACOA. The candidacy of Panah Musayev, Cybersecurity Advisor at "Caspel" LLC, was supported by the participants for the position of Chairman. Following a vote among the General Assembly participants, a unanimous decision was made to elect Panah Musayev as the new Chairman of the Board of ACOA.
A discussion was held among the participants of the General Assembly regarding the future activities of ACOA. The topics included the need to improve the legislative framework in the field of cybersecurity, enhance public awareness and education, strengthen scientific-technical and research potential, as well as human resources, and support the development and implementation of national solutions. Additionally, discussions were held on the necessary steps to expand collaboration (both domestic and international).